"Americans ... we have sort of an arrogance about us. Like we're the cultured ones? Are you serious? Have you watched TV lately?" - Gregg Popovich

 

D-League Draft 2009



Round One
No.    Team    Selection
1
Albuquerque Thunderbirds Carlos Powell
2
Erie BayHawks Donell Taylor
3
Los Angeles D-Fenders Deron Washington
4
Bakersfield Jam Amara Sy
5
Utah Flash Garrett Siler
6
Austin Toros Alonzo Gee
7
Reno Bighorns Desmon Farmer
8
Maine Red Claws Paul Harris
9
Iowa Energy Rashad Anderson
10
Fort Wayne Mad Ants Alade Aminu
11
Dakota Wizards Curtis Withers
12
Rio Grande Valley Vipers Antonio Anderson
13
Sioux Falls Skyforce Raymond Sykes
14
Springfield Armor JamesOn Curry
15
Idaho Stampede Sundiata Gaines
16
Tulsa 66ers Latavious Williams

Round Two
No.    Team    Selection
1
Tulsa 66ers Mustafa Shakur
2
Idaho Stampede Dar Tucker
3
Springfield Armor Major Wingate
4
Sioux Falls Skyforce Pete Campbell
5
Rio Grande Valley Vipers Jonathan Wallace
6
Dakota Wizards Doug Thomas
7
Fort Wayne Mad Ants Frank Tolbert
8
Iowa Energy Pat Carroll
9
Maine Red Claws Darnell Lazare
10
Reno Bighorns Haminn Quaintance
11
Austin Toros Russell Carter
12
Utah Flash Orien Greene
13
Bakersfield Jam Reece Gaines
14
Los Angeles D-Fenders Alan Wiggins
15
Erie BayHawks John Bryant
16
Albuquerque Thunderbirds Chad Toppert

Round Three
No.    Team    Selection
1
Albuquerque Thunderbirds Erek Hansen
2
Erie BayHawks Martin Zeno
3
Los Angeles D-Fenders Jeremy Wise
4
Bakersfield Jam Anthony Goods
5
Utah Flash Kevin Goffney
6
Austin Toros Lewis Clinch
7
Reno Bighorns Chris Lowe
8
Maine Red Claws Frank Young
9
Iowa Energy Sean Barnette
10
Fort Wayne Mad Ants Jamelle Cornley
11
Dakota Wizards Marcus Dove
12
Rio Grande Valley Vipers Jamarcus Ellis
13
Sioux Falls Skyforce Reggie Williams
14
Springfield Armor James Cripe
15
Idaho Stampede Delonte Holland
16
Tulsa 66ers Cecil Brown

Round Four
No.    Team    Selection
1
Tulsa 66ers Jeral Davis
2
Idaho Stampede T.J. Cummings
3
Springfield Armor Craig Austrie
4
Sioux Falls Skyforce Leemire Goldwire
5
Rio Grande Valley Vipers Mickell Gladness
6
Dakota Wizards D'lancy Carter
7
Fort Wayne Mad Ants Booker Woodfox
8
Iowa Energy Carl Mitchell
9
Maine Red Claws Gary Ervin
10
Reno Bighorns Louis Graham
11
Austin Toros Ira Brown
12
Utah Flash Jason Richards
13
Bakersfield Jam Jared Newson
14
Los Angeles D-Fenders Christopher Hayes
15
Erie BayHawks Derrick Mercer
16
Albuquerque Thunderbirds Yaroslav Korolev

Round Five
No.    Team    Selection
1
Albuquerque Thunderbirds Shagari Alleyne
2
Erie BayHawks Roderick Wilmont
3
Los Angeles D-Fenders Christoper Moore
4
Bakersfield Jam Lance Hurdle
5
Utah Flash Joe Darger
6
Austin Toros David McClure
7
Reno Bighorns Terry Martin
8
Maine Red Claws Scooter McFadgon
9
Iowa Energy Joah Tucker
10
Fort Wayne Mad Ants Lenny Stokes
11
Dakota Wizards Jason Straight
12
Rio Grande Valley Vipers Kenny Dawkins
13
Sioux Falls Skyforce Draelon Burns
14
Springfield Armor DeSean White
15
Idaho Stampede J.C. Mathis
16
Tulsa 66ers Mitchell Johnson

Round Six
No.    Team    Selection
1
Tulsa 66ers Keena Young
2
Idaho Stampede Mike Gansey
3
Springfield Armor Perrin Johnson
4
Sioux Falls Skyforce Nate Miles
5
Rio Grande Valley Vipers Antoine Hood
6
Dakota Wizards Darren Cooper
7
Fort Wayne Mad Ants C.J. Anderson
8
Iowa Energy Casey Love
9
Maine Red Claws Anthony Terrell
10
Reno Bighorns Jermaine Johnson
11
Austin Toros Quemont Greer
12
Utah Flash Travis Holmes
13
Bakersfield Jam Chris Ayer
14
Los Angeles D-Fenders Charlie Parker
15
Erie BayHawks Jeff Skemp
16
Albuquerque Thunderbirds J'Nathan Bullock

Round Seven
No.    Team    Selection
1
Albuquerque Thunderbirds Garrison Carr
2
Erie BayHawks Ryan Troutman
3
Los Angeles D-Fenders Moustafa N'Doye
4
Bakersfield Jam Ramon Dyer
5
Utah Flash Alain LaRoche
6
Austin Toros Augustine Okuson
7
Reno Bighorns Chris Davis
8
Maine Red Claws Tony Bobbitt
9
Iowa Energy Russell Hicks
10
Fort Wayne Mad Ants Andres Sandoval
11
Dakota Wizards Rashaad Powell
12
Rio Grande Valley Vipers Rashad Woods
13
Sioux Falls Skyforce Rodney Alexander
14
Springfield Armor Brandon Jones
15
Idaho Stampede Bryson McKenzie
16
Tulsa 66ers Adam McCoy

Round Eight
No.    Team    Selection
1
Tulsa 66ers Tim Parham
2
Idaho Stampede Vince Oliver
3
Springfield Armor Brayden Billbe
4
Sioux Falls Skyforce Lawrence McKenzie
5
Rio Grande Valley Vipers DeAngelo Alexander
6
Dakota Wizards Jimmy Binnie
7
Fort Wayne Mad Ants A.J. Ratliff
8
Iowa Energy Marcus Walker
9
Maine Red Claws Matt Clement
10
Reno Bighorns Ronald Allen
11
Austin Toros D'Mond Grismore
12
Utah Flash Jordan Brady
13
Bakersfield Jam Stephen McDowell
14
Los Angeles D-Fenders Travis Pinick
15
Erie BayHawks Zachary Sowers
16
Albuquerque Thunderbirds Brian Kortovich